wtorek, 25 października 2011

Dynia - zdrowy posiłek i ozdoba

Dynia



Pomarańczowy miąsz tego ogromnego warzywa (może osiągać do 200kg!) jest źródłem beta-karotenu, mającego działanie przeciwutleniające. Oznacza to, że może zapobiegać uszkodzeniom komórek, które mogły by rozwinąć nowotwór.

Jak uprawiać dynię?

Dynie rosnące w cieniu dają niewielkie plony. Preferują rosnąć na miejscach ciepłych i jasnych,
o żyznej i przepuszczalnej glebie.
Od momentu pojawienia się dyni można podlewać warzywo obficie, lecz zanim zawiążą się owoce lepiej podlewać umiarkowanie (nadmiar wody przyczynia się do wzrostu liści).
Optymalna temperatura dla dyni to około dwadzieścia pięć stopni. Najniższa dopuszczalna temperatura to około dziesięciu stopni, przy nieższej temperaturze warzywo zamiera.
Gdy przy puknięciu dynia wydaje ona głuchy odgłos, oznacza, że jest dojrzała. Zrywamy je od lipca aż do przymrozków, wraz z szypułkami.

Najpopularniejsze gatunki w Polsce:

    dynia olbrzymia (Cucurbita maxima Duch.)
    dynia piżmowa (Cucurbita moschata Duch.)
    dynia zwyczajna (Cucurbita pepo L.)

Dynie ozdobne i banie muszą być w pełni dojrzałe, żeby można je było zbierać. Dynie olbrzymie przechowujemy w przewiewnym miejscu w temperaturze
około dziesięciu stopni, a dynie ozdobne przechowuje się w temperaturze pokojowej.


Przepis na pyszną zupę - krem z dyni

Składniki:
- 500 g surowej dyni
- 2 ziemniaki
- mała cebula pokrojona w kostkę
- posiekany ząbek czosnku
- 1 litr rosołu lub wywaru z warzyw
- łyżeczka przyprawy curry
- sól
- pieprz
- cukier
- 4 łyżki oliwy


Sposób przyrządzania:
Na oliwie zeszklijcie cebulę i czosnek. Dodajcie dynię i ziemniaki pokrojone w kostkę. Lekko obsmażcie. Dodajcie curry, wymieszajcie. Po 5 minutach wlejcie wywar i gotujcie, aż dynia i ziemniaki będą miękkie. Całość zmiksujcie i przyprawcie.


Wino z dyni


Składniki:  3 kg obranej dyni, 1 - 2  kg jabłek, 4,5 litry wody, 20 g drożdży, 1 kg cukru

Sposób przygotowania: Dynię obieramy, po czym kroimy na mniejsze kawałeczki. Podobnie robimy z jabłkami, z tym, że ich nie obieramy; wycinamy gniazda nasienne, kroimy.
Jabłka i dynię mielimy np. w maszynce do maszynce do mięsa, zalać 4 litrami wrzącej wody. Ostudzić, wycisnąć sok, dodać 20 g drożdży. Zagotować wodę z cukrem, ostudzić i dodać do gąsiora. Pozostawić do sfermentowania. Gdy fermentacja się zakończy i cały osad opadnie na dno naczynia, rozlewamy wino do butelek. Jeśli zmętnieje, zlewamy ponownie, aż całkowicie się wyklaruje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz